PORADNIK
Co robić gdy zgon nastąpił w domu, a co gdy bliski zmarł w szpitalu. Jakie dokumenty należy przygotować i gdzie się zgłosić? Sprawdź jakie formalności i sprawy urzędowe musisz załatwić po śmierci bliskiej osoby:
WYKAZ CZYNNOŚCI
Lekarz pogotowia ratunkowego ( tel. 999 lub 112 z tel. komórkowego) stwierdza zgon oraz wystawia kartę informacyjną. Na podstawie karty informacyjnej lekarz rodzinny wystawia kartę zgonu. Jeżeli osoba zmarła nie miała lekarza rodzinnego, kartę zgonu jest zobowiązany wystawić lekarz pogotowia na miejscu. Stwierdzenie zgonu jest podstawą do przetransportowania ciała.
W przypadku, gdy zgon nastąpił w szpitalu kartę zgonu wystawia lekarz oddziału szpitalnego. W wyjątkowej sytuacji (zgon w czasie krótszym niż 12 godzin od przyjęcia do szpitala) konieczna może być sekcja zwłok.
Konieczny zapis o odstąpieniu od czynności śledczych (potwierdzenie na odwrocie karty informacyjnej).
Lekarz pogotowia ratunkowego ( tel. 999 lub 112 z tel. komórkowego) stwierdza zgon oraz wystawia kartę informacyjną. Na podstawie karty informacyjnej lekarz rodzinny wystawia kartę zgonu. Jeżeli osoba zmarła nie miała lekarza rodzinnego, kartę zgonu jest zobowiązany wystawić lekarz pogotowia na miejscu. Stwierdzenie zgonu jest podstawą do przetransportowania ciała.
Należy wystąpić do prokuratury o pozwolenie na odebranie ciała. Po przeprowadzonej autopsji kartę zgonu wystawia Zakład Medycyny Sądowej. Otrzymanie karty zgonu jest podstawą do odebrania ciała z ZMS.
Z kartą zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego znajdującego się na terenie tej gminy, w której nastąpił zgon. Nie udajemy się do USC właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (zameldowania) zmarłego. W przypadku śmierci w szpitalu, należy udać się na oddział, na którym nastąpił zgon. Tam odebrać wystawioną przez lekarza kartę zgonu i kartę potwierdzającą odbiór zwłok.
Zasiłek przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu. Jeżeli koszty pogrzebu poniosła osoba spokrewniona ze zmarłym w pierwszej linii pokrewieństwa (małżonek, dzieci, rodzice, osoby przysposabiające, rodzeństwo, wnuki) to przysługuje jej zasiłek w pełnej kwocie, bez względu na wysokość poniesionych kosztów. Jeżeli natomiast koszty pogrzebu ponosi osoba spoza tej grupy, spokrewniona z osoba zmarłą w dalszej linii lub osoba obca, przysługuje jej w ramach zasiłku zwrotu wszystkich kosztów pogrzebu jakie poniosła, jednak nie wyższy niż kwota zasiłku pogrzebowego.
Zasiłek przysługuje również w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaleniu ubezpieczania, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzystego.
Zasiłek uzyskamy dla:
a) ubezpieczonego;
b) osoby, która pobierała rentę;
c) osoby, która pobierała emeryturę;
d) osoby, która pomimo, tego że nie miała ustalonego prawa do pobierania renty lub emerytury, to w chwili śmierci spełnia kryteria do jej pobrania lub uzyskania;
e) członka rodziny ubezpieczonego, emeryta lub rencisty;
Jeżeli koszty pogrzeby ponosi osoba z drugiej grupy pokrewieństwa osoby zmarłej, to w ZUS-ie oprócz wymienionych wyżej dokumentów, należy przedstawić wszystkie rachunki związane z pogrzebem, gdyż ZUS wypłaci zasiłek tylko i wyłącznie do wysokości poniesionych kosztów, które zostały udokumentowane w postaci rachunków.
Prawo do zasiłku pogrzebowego jest prawem terminowym. Wygasa w razie nie zgłoszenia wniosku o jego przyznanie w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której ten zasiłek przysługuje. Aktualne informacje znajdują się na stronie ZUS.
Wymagane dokumenty:
a) wniosek o przyznanie zasiłku;
b) legitymacja emeryta lub rencisty ( jeżeli osoba zmarła posiadała taki ). W razie nie znalezienia takiego dokumentu – oświadczenie wnioskodawcy;
c) zaświadczenie z MOPS-u;
d) zaświadczenie z zakładu pracy;
e) zaświadczenie z urzędu pracy;
f) faktura zakładu pogrzebowego;
Dokumenty potrzebne do załatwienia wszystkich formalności związanych z rozliczeniem pogrzebu bezgotówkowo przez ZUS:
1. Dowód osobisty osoby zmarłej.
2. PESEL osoby zmarłej;
3. Legitymacja rencisty bądź emeryta osoby zmarłej;
4. Dowód osobisty wnioskodawcy;
5. PESEL wnioskodawcy;
6. Skrócony akt urodzenia lub małżeństwa wnioskodawcy, chyba że wnioskodawcą jest współmałżonek.